Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 179 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kłamstwo katyńskie

poniedziałek, 26 kwietnia 2010 11:39

 W związku z 70. Rocznicą mordu w Katyniu, polecamy również nieco wcześniej wydaną  pozycję  książkową autorstwa niemieckiego autora Franza Kadella „Kłamstwo katyńskie", w przekładzie na język polski Jerzego Pasieki, wydaną przez Wydawnictwo Dolnośląskie.

Książka przedstawia historię kłamstwa katyńskiego oraz próby jego zwalczania na Wschodzie i Zachodzie. Wydarzenia w niej opisane przywodzą na myśl polityczny thriller, z tą różnicą, że wszystko to wydarzyło się naprawdę.

Katyń jest symbolem. Kryje się za nim zarówno likwidacja dużej części polskiej elity, jak i związana z tym trauma polskiego narodu.

Polecamy  przeczytanie tej książki, tym bardziej w obliczu tej tragedii, która wydarzyła się w tym właśnie miejscu , gdy historia zatoczyła koło.

Anna Cz.

 


oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Tajemnice Jana Pawła II

poniedziałek, 26 kwietnia 2010 11:33

  

Drodzy czytelnicy, Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie poleca Państwu, jedną z najnowszych książek, poświęconych naszemu Papieżowi, a mianowicie „Tajemnice Jana Pawła II" autorstwa  dziennikarza Antonio Socci. Książka została  wydana przez Dom Wydawniczy RAFAEL, a tłumaczenia z języka włoskiego dokonała Jolanta Kornecka - Karmarczyk.

To książka o naszym papieżu napisana w bardzo jasny i przejrzysty sposób, łatwo i chętnie się ją czyta. Można się z niej dowiedzieć się o najbardziej skrywanych tajemnicach związanych z Janem Pawłem II. Jest oparta na faktach, o których autor dowiaduje się z rozmów przeprowadzonych m.in. z księdzem Jarosławem Cieleckim, prałatem Konradem Krajewskim, kardynałem Andrzejem Deskurem, wysokim dostojnikiem katolickim, którego nazwał umownie Petrusem.

Ale nie tylko bliscy współpracownicy byli rozmówcami, przytoczona jest tu bardzo ciekawa rozmowa  z jedną z młodych osób, której objawiła się Maryja, Matka Boga - Mirjaną z Medjugorje, a także przytoczone związki z Ojcem Pio.

Ta bez wątpienia bestsellerowa książka odkrywa nieznane dotąd epizody z biografii  i sekrety historycznych wydarzeń w życiu polskiego papieża.

Ta książka to nie hagiografia ani sensacja. Jest to raczej próba odtworzenia          i przekazania czytelnikom życia duchowego Jana Pawła II, w aspekcie jego intymnej i głębokiej relacji z Bogiem. Dzięki takiemu spojrzeniu zaczynamy znacznie lepiej rozumieć widoczną z zewnątrz drogę życiową tego wielkiego człowieka i pokornego sługi Boga i ludzi.

Zarazem jest to próba przekazania czytelnikom czegoś, co wymyka się wszelkim relacjom, co jest wprost nieprzekazywalne: działania Łaski Bożej na duszę konkretnego człowieka. Żeby zaś móc takie działanie ujrzeć, trzeba go samemu doświadczyć w modlitwie, medytacji i w życiu codziennym.

Anna Cz.


 

 


oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Rok biblijnego życia

poniedziałek, 26 kwietnia 2010 11:20

      Pod koniec grudnia 2009 roku zakupiliśmy do naszej biblioteki bardzo ciekawą książkę, którą chcemy Państwu polecić.

Jest to książka napisana przez amerykańskiego pisarza i dziennikarza awangardowego magazynu dla mężczyzn o nazwie „Esquire”- A.J. Jacobsa  - pt. ”Rok biblijnego życia”.

Przełożona na język polski przez Agnieszkę Andrzejewską, wydana przez Wydawnictwo Literackie  w 2009 roku.

Ta książka to zapis niezwykłego doświadczenia, jakim było życie przez rok zgodnie z biblijnymi nakazami.

Przygotowania do życia według Biblii rozpoczął od konsultacji ze wszelkiej maści specjalistami. Począwszy od biblistów, skończywszy na rabinach oraz księżach i pastorach.

Zakupił tez pokaźną liczbę rozmaitych wersji Biblii.

Poradziwszy się ekspertów i dogłębnie przestudiowawszy stosowną literaturę, poczuł, że jest gotowy , by rozpocząć eksperyment.

Był  1 września 2005 roku.

Od tego dnia zrozumiał, że nie ma się w co ubrać. To, co miał zostało wykonane z mieszaniny włókien, a w Biblii napisano, że odzież  z  tkanin mieszanych jest grzeszna. Po zastanowieniu Jacobs poszedł na całość – porzucił eleganckie garnitury i drogie buty, i zmienił je na białe płócienne szaty.  Przez cały rok w ogóle się nie golił, gdyż biblijny przepis, by „nie golić boków brody” wydał mu się na tyle niejasny, że nie chciał ryzykować przekroczenia granic zakazu.

Zamiast pantofli nosił sandały, a w ręku dzierżył laskę - nieodłączny atrybut pasterza.

Ten strój budził jednak niejakie zdziwienie na nowojorskich ulicach, choć to miasto nie jedno dziwactwo widziało. Jacobs chadzał nie tylko z laską: czasem wybierał się na spacer z harfą, innym razem zabierał ze sobą róg, na którym postanowił nauczyć się grać.

Jakobs zakończył biblijny eksperyment po 379 dniach. Mówił potem, że w tym czasie czuł się, jakby amputował sobie część własnej tożsamości. Jednak od tej chwili znów mógł być sobą. I oddawać się temu, czego podczas eksperymentu najbardziej mu brakowało. Okazało się jednak, że od pewnych rzeczy już się odzwyczaił i uznał, że nie warto do nich wracać.

Stwierdził, że uczciwie stosując się do biblijnych nakazów i zakazów, niepostrzeżenie stał się lepszym człowiekiem.

Okazało się więc, że spośród biblijnych przepisów na życie najlepiej sprawdziły się te, które nakazywały okazywać innym szacunek – taki, jaki chciałoby się mieć dla samego siebie. A w codziennej gonitwie za dobrami materialnymi pamiętać o tym, że w ludzkim istnieniu najważniejsza jest duchowość.

Jednak najważniejszą korzyścią było zrozumienie, że życie według Biblii to nie tylko przepisy na strój, to także stosunek do ludzi i samego siebie. W sumie to była ważna lekcja.

Może warto spróbować?

Jacobs dowiódł, że w XXI wieku można żyć, przestrzegając w sposób dosłowny wszystkich biblijnych nakazów i zakazów. Wielbić Boga na nowojorskiej ulicy grą na dziesięciostrunowej harfie, obmywać nogi bliźnim, kamienować cudzołożników…

    Jest to książka dowcipna i prowokująca, pełna anegdot i ciekawostek, nie pozbawiona jednak inteligentnej refleksji na temat moralności oraz roli religii i wiary w życiu współczesnego człowieka.

Zachęcamy do przeczytania tej intrygującej pozycji.

 

Anna Czachorowska


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Recenzje Czytelników

wtorek, 06 kwietnia 2010 12:20
Drogi czytelniku, jeżeli przeczytałeś ciekawą książkę i chcesz komuś ją polecić, napisz do nas. Twoją recenzję umieścimy w niniejszym blogu. e-mail: bibjab@wp.pl
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  34 110  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

Statystyki

Odwiedziny: 34110
Wpisy
  • liczba: 167
  • komentarze: 270
Galerie
  • liczba zdjęć: 24
  • komentarze: 5
Bloog istnieje od: 2847 dni

Lubię to