Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 179 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Wieczór autorski Barbary Chciuk - 8.12.2008

poniedziałek, 26 kwietnia 2010 13:58

Uroczystość zgromadziła ponad stu gości, głównie słuchaczy Uniwersytetu III Wieku, a także rodzinę i przyjaciół Pani Chciuk. Każdy otrzymał egzemplarz tomiku poezji. Spotkanie zainaugurował dyrektor GCKiS w Jabłonnie Grzegorz Przybyłowicz, który powitał gości, podkreślił wyjątkowość chwili i zaznaczył, że po raz pierwszy w historii gmina wydała książkę swojego mieszkańca. Następnie głos zabrała Wójt Gminy Jabłonna Olga Muniak, która nie kryjąc wzruszenia wyraziła swoją radość w związku z wydawnictwem. Podkreśliła, że od wielu lat marzyła o tym, aby poezja Barbary Chciuk została zebrana i nie zaginęła wraz z upływem czasu. Pani Wójt przeczytała także zgromadzonym jeden ze swoich ulubionych wierszy poetki - „Serce matki". Spotkanie miało formę rozmowy z Barbarą Chciuk, którą prowadziła dyrektor gminnej biblioteki Anna Czachorowska.


Zgromadzeni mogli wysłuchać opowieści i anegdot o budzącej się z biegiem lat potrzebie tworzenia poezji, życiu autorki i genezie poszczególnych wierszy. Spotkanie uświetniła swoją obecnością aktorka Małgorzata Gudejko-Masalska, która przeczytała niektóre z wierszy oraz przy akompaniamencie Ryszarda Imbora wykonała kilka piosenek wybranych przez Barbarę Chciuk. Na zakończenie spotkania poetka wyrecytowała wiersz „O wigilii", jako upominek dla gości w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Po części oficjalnej był czas na podpisywanie książki oraz składanie gratulacji. Kolejka chętnych, którzy chcieli otrzymać autograf i dedykację poetki wydawała się nie mieć końca.


Barbara Chciuk od urodzenia jest mieszkanką Jabłonny. Uczęszczała do tutejszej Szkoły Podstawowej, a jej dalszą edukację przerwała II wojna światowa. Od dziecka fascynował ją świat poezji. Na stałe wpisała się w karty życia kulturalnego gminy za sprawą wystąpień recytatorskich podczas najważniejszych wydarzeń. Życie poświęciła opiece nad domem i rodziną oraz pracy społecznej.


Tomik poezji Barbary Chciuk pt. „Kłaniam się Jabłonnie" został wydany przez Urząd Gminy w Jabłonnie. Zawiera 55 wierszy, które powstały na przestrzeni ostatnich 20 lat. W większości wiersze poświęcone są tematyce okolicznościowej i patriotycznej.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Jabłonowskie Spotkania z Poezją - 7.12.2008

poniedziałek, 26 kwietnia 2010 13:54
Pierwsze – „Grudniowe spotkanie z poezją” – swą obecnością uświetnili: Elżbieta Krajewska, poetka, która prezentowała utwory poetyckie czytając je wraz ze wspaniałym aktorem Dariuszem Odjią. Ponadto ciekawym przerywnikiem między czytanymi wierszami były pieśni Edith Piaf, które wspaniale wykonała Grażyna Matkowska –Skowron. Zwieńczeniem wieczoru był mini- recital arii operowych i operetkowych w wykonaniu Magdaleny Matkowskiej-Kunce.

Publiczność szczelnie wypełniła salę. Migotanie płomyków świec, dyskretny zapach pieczonych jabłek, stworzyło niepowtarzalną atmosferę sprzyjającą w odbiorze poezji.
- Tak niezwykłych chwil wzruszeń i uniesień już dawno nie było mi dane doświadczyć – mówi jeden z widzów. - Tak, to przeżycie było swoistym katharsis – dodaje kolejny.

Na zakończenie spotkania Dyrektor Biblioteki Anna Czachorowska powiedziała - Serdecznie dziękuję artystom za to, że znaleźli czas, by przyjechać do Jabłonny. Przede wszystkim z całego serca dziękuję Pani Wójt Oldze Muniak i mieszkańcom gminy, że zechcieli spędzić z nami to niedzielne popołudnie. Widząc radość na twarzach widzów wierzę, że nasz cykl z pewnością na stałe wpisze się w obowiązkowy repertuar jabłonowskich imprez kulturalnych. Czego oczywiście Pani życzymy w imieniu swoim i naszych czytelników.-

Tekst: Aneta Grzybowska
Foto: Alicja Bieleninnik

żródło: http://www.jablonna.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=825

oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Kłamstwo katyńskie

poniedziałek, 26 kwietnia 2010 11:39

 W związku z 70. Rocznicą mordu w Katyniu, polecamy również nieco wcześniej wydaną  pozycję  książkową autorstwa niemieckiego autora Franza Kadella „Kłamstwo katyńskie", w przekładzie na język polski Jerzego Pasieki, wydaną przez Wydawnictwo Dolnośląskie.

Książka przedstawia historię kłamstwa katyńskiego oraz próby jego zwalczania na Wschodzie i Zachodzie. Wydarzenia w niej opisane przywodzą na myśl polityczny thriller, z tą różnicą, że wszystko to wydarzyło się naprawdę.

Katyń jest symbolem. Kryje się za nim zarówno likwidacja dużej części polskiej elity, jak i związana z tym trauma polskiego narodu.

Polecamy  przeczytanie tej książki, tym bardziej w obliczu tej tragedii, która wydarzyła się w tym właśnie miejscu , gdy historia zatoczyła koło.

Anna Cz.

 


oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Tajemnice Jana Pawła II

poniedziałek, 26 kwietnia 2010 11:33

  

Drodzy czytelnicy, Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie poleca Państwu, jedną z najnowszych książek, poświęconych naszemu Papieżowi, a mianowicie „Tajemnice Jana Pawła II" autorstwa  dziennikarza Antonio Socci. Książka została  wydana przez Dom Wydawniczy RAFAEL, a tłumaczenia z języka włoskiego dokonała Jolanta Kornecka - Karmarczyk.

To książka o naszym papieżu napisana w bardzo jasny i przejrzysty sposób, łatwo i chętnie się ją czyta. Można się z niej dowiedzieć się o najbardziej skrywanych tajemnicach związanych z Janem Pawłem II. Jest oparta na faktach, o których autor dowiaduje się z rozmów przeprowadzonych m.in. z księdzem Jarosławem Cieleckim, prałatem Konradem Krajewskim, kardynałem Andrzejem Deskurem, wysokim dostojnikiem katolickim, którego nazwał umownie Petrusem.

Ale nie tylko bliscy współpracownicy byli rozmówcami, przytoczona jest tu bardzo ciekawa rozmowa  z jedną z młodych osób, której objawiła się Maryja, Matka Boga - Mirjaną z Medjugorje, a także przytoczone związki z Ojcem Pio.

Ta bez wątpienia bestsellerowa książka odkrywa nieznane dotąd epizody z biografii  i sekrety historycznych wydarzeń w życiu polskiego papieża.

Ta książka to nie hagiografia ani sensacja. Jest to raczej próba odtworzenia          i przekazania czytelnikom życia duchowego Jana Pawła II, w aspekcie jego intymnej i głębokiej relacji z Bogiem. Dzięki takiemu spojrzeniu zaczynamy znacznie lepiej rozumieć widoczną z zewnątrz drogę życiową tego wielkiego człowieka i pokornego sługi Boga i ludzi.

Zarazem jest to próba przekazania czytelnikom czegoś, co wymyka się wszelkim relacjom, co jest wprost nieprzekazywalne: działania Łaski Bożej na duszę konkretnego człowieka. Żeby zaś móc takie działanie ujrzeć, trzeba go samemu doświadczyć w modlitwie, medytacji i w życiu codziennym.

Anna Cz.


 

 


oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Rok biblijnego życia

poniedziałek, 26 kwietnia 2010 11:20

      Pod koniec grudnia 2009 roku zakupiliśmy do naszej biblioteki bardzo ciekawą książkę, którą chcemy Państwu polecić.

Jest to książka napisana przez amerykańskiego pisarza i dziennikarza awangardowego magazynu dla mężczyzn o nazwie „Esquire”- A.J. Jacobsa  - pt. ”Rok biblijnego życia”.

Przełożona na język polski przez Agnieszkę Andrzejewską, wydana przez Wydawnictwo Literackie  w 2009 roku.

Ta książka to zapis niezwykłego doświadczenia, jakim było życie przez rok zgodnie z biblijnymi nakazami.

Przygotowania do życia według Biblii rozpoczął od konsultacji ze wszelkiej maści specjalistami. Począwszy od biblistów, skończywszy na rabinach oraz księżach i pastorach.

Zakupił tez pokaźną liczbę rozmaitych wersji Biblii.

Poradziwszy się ekspertów i dogłębnie przestudiowawszy stosowną literaturę, poczuł, że jest gotowy , by rozpocząć eksperyment.

Był  1 września 2005 roku.

Od tego dnia zrozumiał, że nie ma się w co ubrać. To, co miał zostało wykonane z mieszaniny włókien, a w Biblii napisano, że odzież  z  tkanin mieszanych jest grzeszna. Po zastanowieniu Jacobs poszedł na całość – porzucił eleganckie garnitury i drogie buty, i zmienił je na białe płócienne szaty.  Przez cały rok w ogóle się nie golił, gdyż biblijny przepis, by „nie golić boków brody” wydał mu się na tyle niejasny, że nie chciał ryzykować przekroczenia granic zakazu.

Zamiast pantofli nosił sandały, a w ręku dzierżył laskę - nieodłączny atrybut pasterza.

Ten strój budził jednak niejakie zdziwienie na nowojorskich ulicach, choć to miasto nie jedno dziwactwo widziało. Jacobs chadzał nie tylko z laską: czasem wybierał się na spacer z harfą, innym razem zabierał ze sobą róg, na którym postanowił nauczyć się grać.

Jakobs zakończył biblijny eksperyment po 379 dniach. Mówił potem, że w tym czasie czuł się, jakby amputował sobie część własnej tożsamości. Jednak od tej chwili znów mógł być sobą. I oddawać się temu, czego podczas eksperymentu najbardziej mu brakowało. Okazało się jednak, że od pewnych rzeczy już się odzwyczaił i uznał, że nie warto do nich wracać.

Stwierdził, że uczciwie stosując się do biblijnych nakazów i zakazów, niepostrzeżenie stał się lepszym człowiekiem.

Okazało się więc, że spośród biblijnych przepisów na życie najlepiej sprawdziły się te, które nakazywały okazywać innym szacunek – taki, jaki chciałoby się mieć dla samego siebie. A w codziennej gonitwie za dobrami materialnymi pamiętać o tym, że w ludzkim istnieniu najważniejsza jest duchowość.

Jednak najważniejszą korzyścią było zrozumienie, że życie według Biblii to nie tylko przepisy na strój, to także stosunek do ludzi i samego siebie. W sumie to była ważna lekcja.

Może warto spróbować?

Jacobs dowiódł, że w XXI wieku można żyć, przestrzegając w sposób dosłowny wszystkich biblijnych nakazów i zakazów. Wielbić Boga na nowojorskiej ulicy grą na dziesięciostrunowej harfie, obmywać nogi bliźnim, kamienować cudzołożników…

    Jest to książka dowcipna i prowokująca, pełna anegdot i ciekawostek, nie pozbawiona jednak inteligentnej refleksji na temat moralności oraz roli religii i wiary w życiu współczesnego człowieka.

Zachęcamy do przeczytania tej intrygującej pozycji.

 

Anna Czachorowska


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  34 103  

Kalendarz

« kwiecień »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

Statystyki

Odwiedziny: 34103
Wpisy
  • liczba: 167
  • komentarze: 270
Galerie
  • liczba zdjęć: 24
  • komentarze: 5
Bloog istnieje od: 2847 dni

Lubię to