Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 179 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Ankieta czytelnicza

piątek, 26 listopada 2010 21:20

Drodzy Państwo, Szanowni Czytelnicy,


w trosce o stałe podnoszenie jakości pracy Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie oraz w celu zapewnienia jak najlepszego zaspokajania potrzeb i oczekiwań czytelników - przygotowaliśmy bardzo krótką ANKIETĘ.

Jej wyniki z pewnością ułatwią nam zadanie i pozwolą na najbardziej optymalne rozwiązania w zakresie funkcjonowania naszej biblioteki, zgodnie z oczekiwaniem naszych czytelników.

 

Zwracamy się zatem do osób systematycznie korzystających z naszych zasobów z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie.

Aby przejść do ankiety kliknij tutaj.

 

 oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Biblioteka w Chotomowie czasowo zamknięta

piątek, 26 listopada 2010 20:35
Zawiadamiamy, że z powodu choroby pracownika,
Biblioteka Publiczna w Chotomowie będzie zamknięta do 26 grudnia 2010 r.
Za utrudnienia przepraszamy.

oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Biblioteka 12.11.2010

poniedziałek, 08 listopada 2010 13:01

W dniu 12.11.2010 r.(piątek)

Biblioteka w Jabłonnie

będzie zamknięta

(wymiana regałów)


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Lato w Nohant.. Odczucia widza

poniedziałek, 08 listopada 2010 12:36

...piątek, 22 października.

Miałem wolne popołudnie, w planach długi spacer i fotograficzne łowy, a tu okazało się, że aura zupełnie nie sprzyja spacerom. Może nawet nie jest tak zimno, ale potworny wiatr potęguje odczucie chłodu.

 

I ze spaceru nici.

 

Jakże wspaniałą alternatywą na miłe popołudnie okazał się spektakl teatralny, teatru "Z Powrotem" z Legionowa, który odbył się w sali widowiskowej Galerii Ogród naszego GCKiS. Teatru, który działa przy IV Gimnazjum w Legionowie. Grupę tworzą wspaniali młodzi ludzie, uczniowie tegoż gimnazjum prowadzeni przez dwie fascynatki Melpomeny, Panie: Ewę Zalewską i Zofię Perkowską.

 

Spektaklem tym, wykonawcy i ich opiekunowie świetnie wpisują się w światowe obchody Roku Chopinowskiego.

 

Sprawczynią tego wydarzenia w naszym Ośrodku była Pani Anna Czachorowska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie.

 

Muszę przyznać, że dzieciaki "wzięły się za bary" z nie byle kim. Zmierzyły się z prozą samego Jarosława Iwaszkiewicza, nic dodać, nic ująć, należy złożyć im pokłon.
"Lato w Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza. Wspaniały, dość nowoczesny i nie nudny przekaz /śpiewający Chopin/ zrealizowany na podstawie sztuki napisanej w 1936 roku.

 

Bohater, Fryderyk Chopin spędza ostatnie lato w majątku sławnej, ekscentrycznej francuskiej pisarki George Sand, z którą łączył go romans. Przewijają się również inne postaci ze świata sztuki, wśród nich Antoni Wodziński, przyjaciel Chopina.

 

W sztuce wystawianej dziś ukazana jest schyłkowa faza romansu.

 

Ostra wymiana zdań, kłótnia i rozstanie.

 

Całemu widowisku towarzyszy Sonata h-mol, nad którą pracuje poważnie chory kompozytor.
I tak, grupa bardzo zdolnych entuzjastów, miłośników teatru, ludzi, którzy we współczesnym, konsumpcyjnym świecie robi to co czyni życie pięknym i wartościowym To oni pokazują nam, zaganianym, często sfrustrowanym i zestresowanym zjadaczom chleba, że można inaczej.
Może należy zwolnić, rozejrzeć się dookoła i dostrzec niewątpliwe piękno, które nas otacza.
Oni już znaleźli.

 

A Ty...

 

- Widz


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Lato w Nohant.. kilka słów o sztuce

poniedziałek, 08 listopada 2010 11:25

Włączając się  w światowe obchody Roku Chopinowskiego,  Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie, zaprosiła teatr  „Z powrotem”  z Legionowa. W dniu 22 października 2010 roku, na scenie sali widowiskowej GCKiS zaprezentował on sztukę Jarosława Iwaszkiewicza „Lato w Nohant”.  

            Teatr  „Z powrotem” przyjął nie lada wyzwanie. Bo jest to sztuka trudna. Została napisana przez J. Iwaszkiewicza w roku 1936. W tym samym roku, 4 grudnia, miała swą premierę w Teatrze Małym, w Warszawie. Często sięgano do niej w latach 60 - tych i 70 –tych poprzedniego stulecia, potem rzadziej. Właściwie to tekst zapomniany. Doczekał się czterech adaptacji filmowych, m.in. w reżyserii Olgi Lipińskiej.

            Sztuka opowiada o pobycie polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina w okresie letnim, w latach 40 –tych XIX wieku, w posiadłości francuskiej pisarki George Sand.

            „Lato w Nohant” to wspaniały tekst, nawiązuje do tradycji realizmu w polskim teatrze. I mnóstwo tu się dzieje. Chopina poznajemy z dwóch stron: jako geniusza i jako człowieka zderzonego z codziennym życiem. Dramat Iwaszkiewicza obrazuje schyłkową fazę romansu Sand i naszego kompozytora. Akcji sztuki towarzyszy Sonata  h-moll, nad którą pracuje poważnie chory Chopin.

            W rolę Fryderyka Chopina wcielił się Łukasz Ruszczyk. Pozostałe role zagrali równie znakomici młodzi aktorzy: George Sand – Magdalena Zalewska, Solange – Karolina Siedlecka, Antoniego Wodzińskiego – Jakub Sienkiewicz, Rozjerkę – Marta Krysińska, Augustynę – Marta Jędrzejewska, Maurycego – Marcin Bandzul, Clesingera – Patryk Rostecki.

            Teatr  „Z powrotem” tworzą absolwenci (studenci; licealiści) i uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Aleksandra Kamińskiego w Legionowie. Grupa działa już od 10 lat. Występowali na festiwalach teatralnych, przeglądach, brali udział w konkursach, realizowali projekt teatralny „Warsztat Europa”. W przeszłości zmierzyli się z takimi sztukami jak: „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, „Pułapka na myszy” Agathy Christie, „Matka” Jerzego Szaniawskiego. Ze sztuką tą gościli  również w sali GCKiS na zaproszenie Biblioteki.

            Ta grupa teatralna, to grupa zdolnych entuzjastów, miłośników teatru, ludzi, którzy we współczesnym, konsumpcyjnym świecie szukają tego, co uczyni życie pięknym i wartościowym.  Piątkowy wieczór, 22 października, był dla nas odbiorców tej sztuki, wspaniałym, estetycznym przeżyciem.

 

W imieniu zadowolonych widzów,

w większości czytelników biblioteki –

 - pracownicy GBP w Jabłonnie.


oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  34 120  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

Statystyki

Odwiedziny: 34120
Wpisy
  • liczba: 167
  • komentarze: 270
Galerie
  • liczba zdjęć: 24
  • komentarze: 5
Bloog istnieje od: 2847 dni

Lubię to