Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 180 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Cała Polska Czyta Dzieciom

środa, 26 października 2011 10:29

 Cała Polska Czyta Dzieciom

 

            25 października (wtorek) Gminna Biblioteka Publiczna im Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom ponownie  gościła  w swoich progach dzieci z przedszkola  „Bajkowy Dom”.

            Przedszkolaki wysłuchały historii wielkiego czerwonego psa Clifforda pt. „Nadchodzi burza” i jednego z opowiadań Cornelii Funke  „Opowieści straszne i niestraszne” pt. „Bezimienny rycerz”

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

"Bym potrafił być sługą..."

poniedziałek, 24 października 2011 11:16


„… przyznam, że na ten dzień czekałem niecierpliwie i z dużą dozą ciekawości, chociaż tak naprawdę trudno słowami opisać uczucie, które towarzyszyło mi przez kilka ostatnich dni.

30 kwietnia 2011 roku, sobota, wieczór.”

Tymi słowy zacząłem przelewanie na papier swoich odczuć z tamtego wieczora. Wieczora wspaniałego. Wieczora pełnego refleksji i zadumy, podczas którego ukazana została postać wielkiego człowieka. Postać papieża Polaka. Postać Jana Pawła II. Pół roku po tamtym wydarzeniu, a dokładnie 22 października 2011 roku, sobota wieczór, miałem okazję obejrzeć  równie piękny, choć zupełnie inny w treści spektakl. W przepięknej scenerii, jaką tworzą wnętrza kościoła p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie odbyło się spotkanie z poezją Karola Wojtyły. Spotkanie to, pod jakże wymownym tytułem „... bym potrafił być sługą”. Spektakl  wystawiono z okazji liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II, a wieczór poświęcony Jego twórczości uświetnili artyści scen warszawskich. Wybrane utwory czytał Michał Chorosiński, śpiew, Grażyna Matkowska, a muzycznie oprawił wszystko Janusz Tylman, który jest autorem muzyki do tego słowno-muzycznego spektaklu. Nazwiska znane i uznane. Michał Chorosiński swoją interpretacją utworów Karola Wojtyły i swoim głosem wprost zaczarował publiczność. Grażyna Matkowska, jak zwykle na wysokim poziomie. Pełne zrozumienie tekstu, wczucie się w atmosferę i powagę wieczoru, to cała Pani Grażyna. Janusz Tylman, maestria w każdym calu. Jego kompozycje, nawiązujące w swej formie do wielkich dzieł epoki baroku /tak mi się wydaje, zwłaszcza, że fragmenty utworów Jana Sebastiana Bacha też można było usłyszeć podczas spektaklu/, dodały blasku całemu przedstawieniu, do którego scenariusz napisała Anna Czachorowska, dyrektor Gminnej Biblioteki im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie. Kobieta wrażliwa,  poetka, animator kultury, edytor i wydawca kilku swoich tomików poezji i dwóch tomów poezji ks. Jana Twardowskiego, organizatorka spotkań poświęconych księdzu-poecie i nie tylko. Tym razem przygotowała coś wyjątkowego, dokonując wyboru utworów Karola Wojtyły do których jako przedmowę wykorzystała fragmenty wypowiedzi ks. Kardynała Stanisława Dziwisza z książki „Świadectwo”. Całość spięła, jak klamrą, swoimi wierszami „Janowi Pawłowi II” i „Modlitwa do Świętego Jana Pawła II”. Tym sposobem powstało dzieło,  obok którego nie da się przejść obojętnie. U każdego kto oglądał tego dnia ten spektakl, musiał on wywołać  chwilę zadumy,  zadumy nad swoim jestestwem. Czego dowodem jest to, że cały spektakl  oglądany był w ciszy i wielkim skupieniu, a po jego zakończeniu dopiero po dłuższej chwili rozległy się oklaski. Owacje na stojąco trwały kilka, a może kilkanaście minut. W ten sposób publiczność zebrana w kościele dziękowała twórcom tego spektaklu. Wykonawcom, autorce scenariusza, dźwiękowcowi i operatorowi światła /dwa w jednym/ oraz księdzu proboszczowi …, i trzeba przyznać, ...oklaski były zasłużone.

Takie jest odczucie piszącego te słowa.

 

 

 

Jabłonna /już/ 23.10.2011

Waldemar Oman


oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

wtorek, 18 października 2011 12:39

            11 października (wtorek) Gminna Biblioteka Publiczna im Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom ponownie  gościła  w swoich progach dzieci z przedszkola  „Bajkowy Dom”.

            Przedszkolaki wysłuchały kilku krótkich opowiadań ze zbioru „Opowiadania dla przedszkolaków”  autorstwa Renaty Piątkowskiej.       

 


oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

ZAPROSZENIE

czwartek, 13 października 2011 10:03

WÓJT GMINY JABŁONNA

PARAFIA MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI W JABŁONNIE

I GMINNA BIBLIOTEKA IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W JABŁONNIE

serdecznie zaprasza

na spotkanie z poezją Karola Wojtyły

z okazji liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II


Bym potrafił 

być sługą…

        


22 października 2011 r. o godz. 18.45

po wieczornej Mszy Świętej

w kościele Matki Bożej Królowej Polski

w Jabłonnie

wykonawcy:

MICHAŁ CHOROSIŃSKI – recytacje

GRAŻYNA MATKOWSKA – śpiew

JANUSZ TYLMAN – muzyka

        


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Sobota w Chotomowie

poniedziałek, 10 października 2011 12:34

       Dnia 8 października (sobota) o godzinie 11.00 Gminna  Biblioteka Publiczna (filia w Chotomowie) miała swój mały renesans.

 

    Placówkę po ponad 10-ciu latach przeniesiono ze Szkoły Podstawowej do nowej  samodzielnej siedziby przy ulicy Strażackiej 8.

 

    Uroczyste otwarcie połączone z piątą rocznicą nadania imienia ks. Jana Twardowskiego uświetnili znakomici goście.

    Symboliczną wstęgę razem z panią dyrektor, Anną Czachorowską,  przecięła pani wójt gminy Jabłonna - Olga Muniak, chotomowski  ksiądz proboszcz, Leszek Kołoniecki, odmówił modlitwę i poświęcił wnętrze nowej biblioteki.

 

    Po wymianie grzeczności i podziękowań dla licznych sponsorów nastąpiła duchowa uczta.

    W przesympatycznej atmosferze pani Aldona Kraus – wieloletnia przyjaciółka księdza Jana Twardowskiego – opowiadała krótkie epizody z tych momentów swojego życia, kiedy to los pozwolił przeciąć jej drogi z księdzem Janem.

 

     Wspomnienia te przeplatane były śpiewem na dwa głosy (i dwie gitary) dwóch duchownych przybyłych do Chotomowa z Rzymu ( ks. Józef Ślazyk – Don Giuseppe) i Bejrutu (ks. Kazimierz Gajowy) specjalnie na tę okazję.


oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  34 130  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

Statystyki

Odwiedziny: 34130
Wpisy
  • liczba: 167
  • komentarze: 270
Galerie
  • liczba zdjęć: 24
  • komentarze: 5
Bloog istnieje od: 2847 dni

Lubię to