Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 180 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Spotkanie poetyckie w Chotomowie

czwartek, 06 grudnia 2012 11:13
Skocz do komentarzy

3 grudnia 2012 roku w sali widowiskowej Filii Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Chotomowie - odbyło się zorganizowane wspólnie z Filią Gminnej Biblioteki Publicznej spotkanie promujące najnowszy tomik wierszy ks. Kazimierza Gajowego pt. „Malowane lustro” oraz najnowszą płytę Ks. Ślazyka i Gajowego pt. Czas Aniołów”. Słowo o autorach powiedzieli red. Krzysztof Mich i ks.Robert Bednarski. Temu uroczemu spotkaniu poetycko-muzycznemu (obydwaj księża grali na gitarach i śpiewali piosenki ze swojej płyty) towarzyszyły efekty specjalne. Panie – Elżbieta Frydrychowicz i Edyta Czyżewska przygotowały przepiękną scenografię, w postaci luster (nawiązanie do tytułu tomiku) i licznych białych aniołków (nawiązanie do tytułu płyty). Liczne lampiony, padający śnieg i para wodna stwarzały wręcz baśniowy klimat.

Przed rozpoczęciem programu poetycko-muzycznego, o godzinie 16:00, dla grupy wychowanków Domu Dziecka w Chotomowie, przygotowano mikołajkowe spotkanie. W czasie spotkania ze swoim cyrkowym programem wystąpił gościnnie Piotr Tomczak znany jako „Piotrek kolorowy nos”. Dzieciom dużo radości sprawiły popisy z fruwającymi melonikami oraz numer z drabiną, w którym mogły wziąć udział. Największą niespodzianką było pojawienie się Świętego Mikołaja, (w jego rolę wcielił się  Piotr Tomczak), który rozdał wszystkim dzieciom paczki.

Z wielką radością chcemy poinformowac, że fundatorem paczek jak i występu Pana Piotra był wielki przyjaciel i sponsor naszej biblioteki (to dzięki niemu Filia w Chotomowie wyposażona jest w nowe regały) – Pan Piotr Gościewski z Firmy PPHU – UNIPOL Sp. z o.o.


 

 

 

 

 

 

 

Odczucia widza:


...dwóch dżentelmenów w średnim wieku, akompaniując sobie na gitarach, powitało zebranych śpiewając „autobiografię”, nie, nie tą znaną nam wszystkim, którą wykonuje zespół Perfect. Oni wykonali swoją „autobiografię”, czyli „jestem człowiekiem”. Słowa i muzyka, ...ich własna. Ta filozoficzna ballada „ustawiła klimat” całego spotkania z widzem. Po chwili na scenie pojawił się trzeci gość, także mężczyzna w średnim wieku, który zasiadłszy przy stoliku, poprosił owych dżentelmenów do siebie i... 

… no właśnie. Zdało by się rzec, wieczór autorski jak inne, w  których miałem, piszę o tym z niekłamaną satysfakcją, szczęście uczestniczyć. 
...są autorzy, są tomiki wierszy. Autor powie coś o sobie. Przeczyta kilka  swoich  wierszy lub przeczyta je za niego ktoś inny. Opowie co go skłoniło do pisania. Odpowie na kilka pytań.  Wreszcie  dostanie  bardziej  lub mniej gromkie brawa, i ...oczywiście w ogromnym skrócie. 
Tak, tylko że tym razem wszystko było inne. Czas, autorzy i okoliczności, nawet scenografia, wszystko to złożyło się na ten niepowtarzalny wieczór. Początek adwentu. Czas przygotowujący nas do uczczenia narodzin Jezusa w Betlejem.  Księża Salezjanie. Misjonarze, Józef Kazimierz Ślazyk – bard, poeta. Od 1987 roku, kapłan salezjański. Obecnie spełniający posługę jako proboszcz w Parafii Rzymsko-Katolickiej w środkowych Włoszech i Kazimierz Jan Gajowy – arabista i pedagog pracujący na rzecz pokoju i solidarności między ludźmi różnych kultur i religii w kontekście islamsko-chrześcijańskim. W 2008 r. odznaczony w Libanie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, udzielili wywiadu, ...nie, raczej rozmawiali z Krzysztofem Michem, fotografem i dziennikarzem, autorem albumu fotograficznego „Moje miasto Praga”, prywatnie przyjacielem obu księży. Obaj Misjonarze, „w podróży”, zatrzymali się  na chwilę, dosłownie na chwilę, właśnie na tą rozmowę. Zatrzymali się aby opowiedzieć o swoim powołaniu, o swoich misjach, swojej pracy, o pasjach i twórczości. Aby opowiedzieć o swoich pragnieniach, tęsknocie i przemijaniu. Wreszcie o umiłowaniu Boga i Ludzi. Zatrzymali się na chwilę po to, aby opowiedzieć o tym o czym mówią w swojej twórczości. Obaj, to poeci i kompozytorzy sami aranżujący swoje utwory. Bardowie. Swoją pracą, twórczością, i całym jestestwem głoszący słowo boże. Tego wieczoru, przedstawiając tomik wierszy ks. Kazimierza „malowane lustro” oraz swoją wspólną płytę „czas aniołów”, pragnęli, jak mówią, wskazać wszystkim gościom spotkania, jak umacniać swoją wiarę w relacji z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą. Słowo i muzyka. Muzyka i słowo. Ciepły i głęboki religijno-filozoficzny przekaz,  okazał się w  swego rodzaju rekolekcjami, specyficznymi, ale rekolekcjami.
… no cóż takie jest odczucie widza.
Jabłonna, 06 grudnia 2012 roku
ps. ...działo się to wszystko w gościnnych progach Chotomowskiej Filii Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie. We wspaniałej scenografii autorstwa Eli Frydrychowicz i Edyty Czyżewskiej. A wszystkich na to spotkanie  zaprosiła Anna Czachorowska, Dyrektorka  Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie im. Ks. Jana Twardowskiego. 

 

 

 

oceń
3
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  34 143  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

Statystyki

Odwiedziny: 34143
Wpisy
  • liczba: 167
  • komentarze: 270
Galerie
  • liczba zdjęć: 24
  • komentarze: 5
Bloog istnieje od: 2847 dni

Lubię to